7 Mënyra për një mëngjes të Motivueshëm”

A e dini se motivi esht diçka qe mund të të ndizet shum leht?

Implementoini vetes kete rutin çdo mëngjes dhe do të shikoni që nuk do keni kurrë probleme me motivimin.

Motivimi është kushti për të qen i etur, për të vepruar.Aktivitetin tonë kërkojmë me çdo kusht ta tregojmë në punë dhe në veprimtari të përditëshme që kemi gjat gjith ditës.Por megjithatë nuk është kaq e leht të thuhet për motivimin,jo të gjith e kan një aftësi të till,siç duhet të jet aftësi a speciale e arritëshme për njerezit e rrallë.

Por si e gjejm motivimin si bëhemi të ngallëzyer për punën?

Ne kemi nevoj për një mendje dhe trup të shëndetshmëm,gjithashtu dhe një rutin të mirë që duhet tja implemetojm vetes e cila do të na dërgoj duke bër punên më të mirë,etjen për ta trajtuar biznesin tonë dhe të bëjm gjithçka që duhet të bëjm atë ditë.Ti themi vetes “PO” kjo

është dita ime dhe do jet pjes e shkëlqyer e jetës time.

1.ZGjohuni në kohë

Zgjohuni gjithmon dy orë para se të dilni nga shtëpija ose të filloni punë,bëjani zakon vetes tuaj këtë gjë disiplinohuni me kët ritual sepse kjo gjë do tju jap kohë të mjaftueshme për të gjitha ritualet e mëngjesit,gjë që do tju dërgoi mesazh në mëndjen tuaj,është koha për të ngrohur motorrët dhe për të vashduar aktivitetin tuaj,Mëngjesi është I rëndësishëm pasi është përgatitja mendore dhe fizike e ditës tuaj,bërja zakon e zgjimit në mëngjes herët do të ket një ndikim të madh në produktivitetin tuaj.

2.Rrezet e Diellit

Rrezet e diellit janë sinjale për trupin e njeriut,është mesazhi I mëngjesit dhe është koha të zgjohemi,Ndizni dritat nëse dielli akoma nuk ka lëshuar rrezet e tij dhe filloni rutinën e mëngjesit.

3.Konsumi I ujit.

Pirja e mjaftueshme e ujit duhet të jetë pjesë e rutinës tuaj të mëngjesit.Pasi gjatë gjith natës trupi ynë është I dehidratuar dhe një nga gjërat më të rëndësishme është të pimë ujë të mjaftueshme për tu rikuperuar,Nëse jeni ndjer keq në mëngjes këto jan siptomat e një dehidratimi të lehtë.

Dhimbje koke

Marrjemendje

Lodhje

Gojë dhe buzë të thata,

Bëjeni zakon që të pini të paktën 2-4 gota ujë para se te dilni në mëngjes dhe do shikoni se si trupi juaj do përmisohet,nëse keni vështirësi të konsumoni ujë të thjesht,provoni të bëni ujë me aromë detoksike është mënyrë e shijshme dhe e shëndetëshme për hidratimin.

4.Aktiviteti fizik

.Një stërvitje e lehtë është një rutinë e shkëlqyer për trupin tuaj në mëngjes.Gjat gjumit trupi ka rënë në gjëndje të mpirë.Stërvitja e shkurtër e përmison qarkullimin e gjakut,aktivizon trupin dhe trurin,rrit metabolizmin dhe lëshon endorfinat.Nëse nuk jeni shumë të dhën mbas palestrës,mund të ushtroheni me disa stimuj,si hedhje,vrapime,streçing për 30 sekonda,gjë që do të ngroh muskujt dhe do dërgoj gjakun në tru,dhe do vëreni se oksigjeni juaj do jet më I freskët.

5.Të shkruarit

Të shkruarit është një metodë e rëndësishme po aq sa aktiviteti fizik i trupit tuaj.Disa prej nesh e nis in ditën duke lexuar dhe importuar informacione në trurin ton,kjo e bën trurin më pak dembel.Në fakt në vënd që të lexoni provoni të shkruani mendimet tuaja.Vendoseni në axhendën tuaj kët gjë,shkruani 15minuta,bëjeni rutin të ditës.Shkruani mendimet e juaja hudhini ato në një letër,shkruani ato çfarë keni në mendjen tuaj,e mir apo e keqe.Qëllimi është të leni mendjen tuaj të veproj e lirë dhe mos të jet e ngarkuar.Dhe mos u shqetësoni se çfar do të shkruani apo se si do të duket,nuk ka rëndësi,si do qoftë ju do ta hudhni në letër atë.Shikoni këtë mënyr dhe do mdikoj pozitivisht në gjëndjen emocionale ,skeni pse shqetësoheni për ato që ju shkruaja më lart,fundja fare ju nuk po shkuani ndonjë kryevepër,por përfitimet janë të mëdha.Pastron mendjen tuaj,aktivizon trurin,rrit motivimin,rregullon mendimet tuaja.

6.Breakfast/të ushqyerit në mëngjes

Duhet të ushqejmë trupin dhe mendjen tonë që ato të jenë në formë të mirë.Pa asnjë justifikim.Një mëngjes I ushqyeshmëm mir dhe i shëndetshëm na ndihmon në përmisimin e energjive tona dhe truri i cili funksionon më së miri dhe jo i dobët.Për shembull vezët janë një zgjedhje e shkëlqyer për mëngjesit.Ose nëse Jemi më shumë të dhënë mbas produkteve të ëmbla mund të konsumoni ,snacks,tërshër,kanë plot lëndë ushqyese dhe janë të shëndetshme për të pasur një dit plot me energji.

7.Biseda me veten

Është një terapi e cila do ju duket paksa e çuditëshme,por në fakt është një motivim që bëjmë vetes gjatë megjesit kur dalim për punë,provoni ti thoni vetes përpara se të dilni nga shtëpia.”Unë jam person inteligjent,krijues dhe kompetent,kam aftësi të mira dhe cilësore.Sot do të bëj më të mirën.Edhe nëse nuk besoni në fuqinë e mendimeve pozitive ose pohimeve praktikojini ato,nëse jo, gjëndja juaj shpirtërore dhe besimi juaj do jetë i vrazhd.Ky implementim në veten tuaj rrit besimin që të realizoni detyra të vështira dhe ju kujton të qetësoheni me profesionalizëm.Askush Nuk është më i përsosur se ju dhe përvojë.Prziheni këtë terapi me të gjith aktivitet e lartëpërmendura dhe çdo mëngjes do veni re motivin tuaj duke u rritur dita ditës.Provojeni këtë praktik për jo më shum se 3 minuta nëse keni një zgjim të irrituar në mëgjes.