Jack Ma

Jack Ma është një biznesmen kinez.investitor dhe politikan.Kontribuoj për 13 vjet në bordin e drejtorëve të Softbank Group ku më pas u largua duke u pensionuar si Kryetari Ekzekutiv I Alibaba në Shtator të 2019.Alibaba është konglomerati  i teknologjisë shumëkombëshe.Jack Ma ose Ma Yun është një nga njerzit më të fuqishëm në botë dhe ambasadori global i markës për biznesin kinez.Pasuria e tij kap shifrën e 42.1 miliard dollarë neto,duke e bër atë personin e dytë më të paur në Kinë që nga prilli i vitit 2020.

Jack Ma: Fëmijëria dhe Edukimi

I lindur më 10 shtator 1964.në Hangzhou,Zhejiang,Kinë.Që në moshë shumë të re ai fillojë të studioj anglisht.Në moshën 9 vjeç Jack Ma udhëtoi 27 kilometra me biçikletën e tij për të udhëzuar turistët me qëllim që ai të praktikonte anglishten.Më tej ai u bë shokë me një të huaj që e mbiquajti Jack pasi emri kinez ishte shum i vështirë për tu shqiptuar.Jack Ma ndoqi Universitetin e Hangzhou.Në vitin 1998,Jak Ma u diplomua më në Bachelor të Arteve në Anglisht.Pas përfundimit të diplomimint ai filloi të mësonte anglisht në tregti ndërkombëtare në Universitetin e Hangzhou Dianzi.Dëshira e tij ishte të studionte në shkollën e Biznesit në Hrvard,por nuk mundi pasi ishte refuzuar për të 10-tën herë.

Jack MA: Karriera e Biznesit

Dështimet dhe Zhgënjimet që mori në jetë ë bën atë një nga njerëzit më të pasur të Kinës.Jack Ma aplikoj në 30 punë të ndryshme por u përball me refuzime.Aplikoj për një punë në polici por iu tha se nuk është i mirë.Shkoi në KFC gjatë i pranishëm me 24 persona të tjerë ,të gjithë u zgjodhën vetëm ai jo.

Në vitin 1994, Jack Ma dëgjoi për internetin dhe filloj kompanin e tij “Hangzhou Haibo Tranlation Agency”.

Në një udhëtim të vitit 1995,Jack Ma së bashku me disa miqtë e tij vizituan Shtetet e Bashkuara të Amerikës,aty a gjeti disa informacione në lidhje me birrën nga disa vende përveçse Kinës.Por befasia më e madhe ishte se ai nuk gjeti asnjë informacion të përgjithshëm në lidhje me Kinën në internet.Duke mar shkas nga kjo gjë Jack Ma së bashku m emiqtë e tij krijuan një faqe në internet”të shëmtuar” në lidhje me Kinën dhe e hpën atë në orën 9:40 të mëngjesit.Deri në orën 12:30,Jack Ma filloj të merrte Email nga disa investitorë.

Jack Ma filloj kompaninë e tij të dytë me He Yibing të quajtur “China Pages” në prrill të 1995.Me 10 Maj ato regjistruan domenin e Pages China në “chinapages.com”.Brenda 3 viteve,vlera e kompanisë ishte 800,000 USD.

Pas suksesit të China Pages, Jack Ma filloi ndërtimin e faqeve në internet, për kompani të ndryshme kineze.Sidoqoftë,në vitin 2010, Jack Ma zbuloi se ai kurr nuk shkruajti një kod dhe nuk bëri as një shitje tek klientët.

Në vitet 1998-1999, Jack Ma ishte drejtuesi i një kompanie IT te themeluar nga Qëndra ndërkombëtare e Tregtisë Elektronike të Kinës,Ministria e Tregtisë së Jashtëme dhe Bshkëpunimit Ekonomik .Por në vitin 199, Jack Ma dha dorheqjen dhe themelon “Alibaba” me 18 miqtë e tij.

Në tetor 1999 dhe në janar 2000,Alibaba fitoi një total prej 25 milon dollarësh investime të huaja.Për të përmirësuar sistemin global të tregtisë elektronike, Jack Ma themeloi Taobao Marketplace, Alipay, Ali Mama dhe Lynx.Pas këtij suksesi të mad,eBay ofroi të blinte Taobao por Jeck Ma e hodhi poshtë ofertën.Bahkëthemeluesi i Yahoo Jerry Yang investoi në Taobao 1 miliardë dollar.

Shtatori i 2014-tës e gjen Alibabën në Bursën e Neë Yourk-ut e cila po njihte vetëm ngritje dhe u bë një nga kompanit më të vlefshme të teknologjisë në botë me mbi 25 miliard dollar në IPO.Kjo ishte oferta më e madhe fillestare publike në historinë e SH.B.A.Jack Ma Shërbeu si kryetari ekzekutiv i Alibaba Group,I cili mban-Alibaba.com,Taobao Marketplace,Tmall,eTao,Alibaba Cloud Computing,Juhuasuan,1688.com,AliExpress.com dhe Alipay.

Në nëntor 2012, transaksioni në internet Alibaba tejkaloj nje trillion juanë.Në 2015 Jack Ma themeloi një shkollë biznesi “Shkolla Hupan”Po ai nuk ndalet ktu.

Më 9 janar 2017, Jack Ma takohet me presidentin e SHBA-së Donald Trump dhe disktuoi për hapjen e 1 milion vendeve të punës në pesë vitet e ardhshme në favor të Alibaba.

Në Shtator 2018 ,Jack Ma njoftoi se do të largohet ngakryetari ekzekutiv i Alibaba Group.Pas njoftimeve të tij, dolën disa raporte se ai u detyrua nga zyrtarë kinez të hiqte dorë, gjë që më vonë ai mohoi duke cituar se dëshironte të përqëndrohet më shumë në filantropi.Daniel Zhang është aktualisht kryetari i Alibaba.

Jack Ma: Karriera argëtuese

Në vitin 2017 , Jack Ma bëri debutimin e tij në aktrim me filmin kung fu Goug Shou Dao.Po në atë vit Alibaba kishte 18 vjetorin, Jack Ma mori pjesë në një festival këndimi dhe dha disa shfaqe vallëzimi.

Jack Ma: Filantropia

Jack Ma themeloi organizatën filantropike”Jack Ma Foundation” e cila kishte për qëllim përmirësimin e arsimit,mjedisit dhe shëndetit publik.

Në vitin 2008 pas një tërmeti shkatrrues në Sichuan Alibaba dhuroj 808,000 dollarë.Në 2009, Jack Ma u emërua si kujdestarë I programit Kina të Konservimit të Natyrës dhe në 2010, u bë një nga Drejtorët e organizatës.

Në vitin 2015,Alibaba Hong Kong Fondacioni I Sipërmarrësve të Rinj nis fushatën për të mbështëtur sipërmarrësit e Hong Kongut me qëllim rritje e biznesit të tyre.Po në atë vit Alibaba financoi për ndërimin e shtëpive të dëmtuara nga tërmeti në Nepal.

Në vitin 2019,Forbes i dha atij “Malcolm S. Forbes” që është çmimi i Arritjes së Jetës”për ndihmën e komuniteteve të pa privilegjuar-Kina,Afrika,Australia,dhe Lindja e Mesme.Gjithashtu ai u rendit si “Heronjtë e Filantropisë”së Azisë për vitin 2019.

Në vitin 2020 ,Fondacioni Alibaba dhe Fondacioni Jack Ma filluan disa iniciativa për të lehtësuar shqetësimet e shkaktuara nga pandemia e koronaviruist.Fondacioni erdhi në ndihmë duke dhuruar furnizime mjeksore për disa vende-SHBA,Azi, Afikë dhe Europë.